MAROKO

Przewodnik: ks. prof. Waldemar Chrostowski

I DZIEŃ – WARSZAWA – MARRAKESZ

Przelot na trasie Warszawa – Marrakesz (z przesiadką). Nocleg.

II DZIEŃ – MARRAKESZ

Rozpoczniemy od miasta Marrakesz, od którego pochodzi nazwa Maroka, jedno z najciekawszych miast świata, z którym związanych jest wiele legend. Najpierw spacer po mieście schowanym za murami z ważnym minaretem Koutoubia, a także arystokratyczny Pałac Bahia z ogrodem w stylu mauretańskim, ogród botaniczny należący do Yves St. Laurent’a Majorel, a na końcu plac Jamaa el-Fna. Nocleg.

III DZIEŃ – CASABLANCA

Nareszcie Casablanka, czyli największe miasto Maroka, gospodarcza stolica kraju. Rozpoczniem zwiedzanie majestatycznego meczetu Hassana II, trzeciego pod względem wielkości meczetu świata z najwyższym minaretem (200 m), później spacer po mieście: plac Mohammeda V z architekturą neomauretańską, a na koniec dnia ulica handlowa z kamienicami w stylu art. Nocleg.

IV DZIEŃ – CASABLANCA – RABAT – FEZ

Dzień rozpoczynami w niewątpliwie pięknym mieście Rabat – administracyjnej stolicy Maroka. Zwiedzanie miasta: imponująca dzielnica królewska z pałacem i okazałą bramą Bab ar-Rouah, wizyta w mauzoleum Mohammeda V z nieukończonym ogromnym meczetem i wieżą Hassana, godna uwagi stara medina. Na zakończenie przejazd do Fezu. Nocleg.

V DZIEŃ – FEZ

Fez – niewątpliwie najstarsze i najbardziej dostojne miasto sułtańskie, stolica religijna, kulturalna i intelektualna Maroka, miasto tysiąca meczetów. Spacer po Fez el-Bali – labiryncie 9 tys. krętych uliczek medyny objętej patronatem UNESCO, fontanna przy Pałacu Nejjarine, XIV – wieczna szkoła religijna tzw. medresa, brama Bab Boujloud, plac przed niewątpliwie pięknym Pałacem Królewskim. Nocleg.

VI DZIEŃ – FEZ – ERFOUD – MERZOUGA

Przejazd ku pustyni, trasą pełną wspaniałych widoków przez miasteczko Ifran do Mideltu, bezsprzecznie pięknie położonego na granicy między Średnim, a Wysokim Atlasem. Później przejazd drogą widokową przez przełomy rzeki Ziz (Gorges du Ziz) – to jedna z niewątpliwych przyrodniczych atrakcji kraju. Przejazd przez Er Raszidię – miasto rozbudowane przez Francuzów wokół garnizonu wojskowego. Wieczorny przejazd samochodami terenowymi do pustynnej oazy Merzouga. Nocleg.

VII DZIEŃ – ERFOUD – OUARZAZATE

Przejazd na wielbłądach do podnóża wydm i obserwacja wschodu słońca na ich szczytach. Następnie po powrocie do Erfoudu kontynuacja podróży autokarem do oazy Tinerhir – żyznej doliny pełnej gajów palmowych i berberyjskich domostw, na której końcu znajduje się majestatyczny wąwóz rzeki Todra. Obok wspaniałej przyrody, tego dnia droga „tysiąca kazb” oferuje spojrzenie na kryjące się pod tą nazwą twierdze, warowne osady. Wieczorem przyjazd do Ouarzazate. Nocleg.

VIII DZIEŃ – OUARZAZATE – AGADIR

Przejazd do Agadiru. Zakwaterowanie w hotelu – opcja all inclusive. Nocleg.

IX-X DZIEŃ – AGADIR

Czas wolny na odpoczynek. Nocleg.

XI DZIEŃ – AGADIR – ESSAOUIRA – MARRAKESZ

Krótki postój w Essaouira – miasto położone nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, jeden z najstarszych i najważniejszych rybackich portów Maroka. Obok portugalskich, i amerykańskich akcentów w uliczkach tego miasta, na murach dawnego konsulatu francuskiego znajdziemy upamiętnienie pobytu św. Karola de Foucauld. Przejazd do Marrakeszu. Marrakesz – położony u stóp Atlasu Wysokiego, tętniąca życiem egzotyczna metropolia, nazywana czerwoną perłą rzuconą na Atlas. Wieczór marokański – kolacja z występem zespołów folklorystycznych. Nocleg.

XII DZIEŃ – MARRAKESZ – WARSZAWA

Przelot na trasie Marrakesz – Warszawa (z przesiadką).