MAROKO

Przewodnik: ks. prof. Waldemar Chrostowski

I DZIEŃ – WARSZAWA – MARRAKESZ

Przelot na trasie Warszawa – Marrakesz (z przesiadką). Nocleg.

II DZIEŃ – MARRAKESZ

Marrakesz – miasto od którego pochodzi nazwa Maroka, jedno z najciekawszych miast świata, z którym związanych jest wiele legend. Spacer po mieście schowanym za murami z ważnym minaretem Koutoubia, arystokratyczny Pałac Bahia z ogrodem w stylu mauretańskim, ogród botaniczny należący do Yves St. Laurent’a Majorel, plac Jamaa el-Fna. Nocleg.

III DZIEŃ – CASABLANCA

Casablanka – największe miasto Maroka, gospodarcza stolica kraju. Zwiedzanie majestatycznego meczetu Hassana II, trzeciego pod względem wielkości meczetu świata z najwyższym minaretem (200 m), spacer po mieście: plac Mohammeda V z architekturą neomauretańską, ulica handlowa z kamienicami w stylu art. Nocleg.

IV DZIEŃ – CASABLANCA – RABAT – FEZ

Rabat – administracyjna stolica Maroka. Zwiedzanie miasta: imponująca dzielnica królewska z pałacem i okazałą bramą Bab ar-Rouah, wizyta w mauzoleum Mohammeda V z nieukończonym ogromnym meczetem i wieżą Hassana, stara medina. Przejazd do Fezu. Nocleg.

V DZIEŃ – FEZ

Fez – najstarsze i najbardziej dostojne miasto sułtańskie, stolica religijna, kulturalna i intelektualna Maroka, miasto tysiąca meczetów. Spacer po Fez el-Bali – labiryncie 9 tys. krętych uliczek medyny objętej patronatem UNESCO, fontanna przy Pałacu Nejjarine, XIV – wieczna szkoła religijna tzw. medresa, brama Bab Boujloud, plac przed Pałacem Królewskim. Nocleg.

VI DZIEŃ – FEZ – ERFOUD – MERZOUGA

Przejazd ku pustyni, trasą pełną wspaniałych widoków przez miasteczko Ifran do Mideltu, pięknie położonego na granicy między Średnim, a Wysokim Atlasem. Następnie przejazd drogą widokową przez przełomy rzeki Ziz (Gorges du Ziz) – to jedna z niewątpliwych przyrodniczych atrakcji kraju. Przejazd przez Er Raszidię – miasto rozbudowane przez Francuzów wokół garnizonu wojskowego. Wieczorny przejazd samochodami terenowymi do pustynnej oazy Merzouga. Nocleg.

VII DZIEŃ – ERFOUD – OUARZAZATE

Przejazd na wielbłądach do podnóża wydm i obserwacja wschodu słońca na ich szczytach. Po powrocie do Erfoudu kontynuacja podróży autokarem do oazy Tinerhir – żyznej doliny pełnej gajów palmowych i berberyjskich domostw, na której końcu znajduje się majestatyczny wąwóz rzeki Todra. Obok wspaniałej przyrody, tego dnia droga „tysiąca kazb” oferuje spojrzenie na kryjące się pod tą nazwą twierdze, warowne osady. Wieczorem przyjazd do Ouarzazate. Nocleg.

VIII DZIEŃ – OUARZAZATE – AGADIR

Przejazd do Agadiru. Zakwaterowanie w hotelu – opcja all inclusive. Nocleg.

IX-X DZIEŃ – AGADIR

Czas wolny na odpoczynek. Nocleg.

XI DZIEŃ – AGADIR – ESSAOUIRA – MARRAKESZ

Krótki postój w Essaouira – miasto położone nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, jeden z najstarszych i najważniejszych rybackich portów Maroka. Obok portugalskich, i amerykańskich akcentów w uliczkach tego miasta, na murach dawnego konsulatu francuskiego znajdziemy upamiętnienie pobytu św. Karola de Foucauld. Przejazd do Marrakeszu. Marrakesz – położony u stóp Atlasu Wysokiego, tętniąca życiem egzotyczna metropolia, nazywana czerwoną perłą rzuconą na Atlas. Wieczór marokański – kolacja z występem zespołów folklorystycznych. Nocleg.

XII DZIEŃ – MARRAKESZ – WARSZAWA

Przelot na trasie Marrakesz – Warszawa (z przesiadką).